piątek, 16 grudnia 2011

Ziołowy ogródek na parapecie - mięta

MIĘTA PIEPRZOWA
(Mentha piperita)

Pochodzi z Europy. Znano ją już w starożytności, ale były to inne gatunki niż uprawiane obecnie. Dopiero wychodowanie mieszańca gatunkowego Mentha piperita w XVII wieku w Anglii przyczyniło się do rozpowszechnienia tej rośliny. Obecnie największe plantacje mięty znajdują się w Stanach Zjednoczonych. Również w Polsce mięta jest najczęściej uprawianą rośliną zielarską. Jej świeże i suszone liście pobudzają czynności trawienne, działają odkażająco, poprawiają zapach i smak potraw. Sos miętowy dodawany do mięs można uznać za narodową potrawę Anglików. Picie przyjemnie odświeżającej herbaty miętowej w upalne dni doskonale gasi pragnienie.

Uprawa:
Mięta lubi miejsca półcieniste, nie w pełnym słońcu. Regularne ścinanie pędów powoduje rozkrzewienie rośliny.

Podlewanie:
Wymaga dobrego zaopatrzenia w wodę, podłoże powinno być stale lekko wilgotne.

Nawożenie:
Raz na kilka tygodni stosujemy nawóz wieloskładnikowy o niewielkim (0,1%) stężeniu. Jeśli uprawiamy miętę w cyklu jednorocznym, można zrezygnować z nawożenia.

Przesadzanie:
Poleca się odnawiać uprawę doniczkową, gdyż mięta pieprzowa ma tendencję do rozrastania się.

Rozmnażanie:
Przez sadzonki zielne - sadzonki z 4-5 parami liści umieszczamy w podłożu na głębokości 3-5cm. Ukorzeniają się po 3-4 tygodniach. Miętę można również rozmnażać przez sadzonki rozłogowe (rozłogi - pędy podziemne) - oddziela się je od rośliny matecznej, sadzi na głębokość 3-5cm, po 2-3 na doniczkę.

Uwagi:
Mięta pieprzowa nie wytwarza dojrzałych nasion.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz